Nežnost narave |
Zadnji dnevi tukaj bodo minili v počivanju in brezdelju. Danes mi gre to odlično od rok: bujenje nekaj pred deseto uro, počasen zajtrk, nato poležavanje v senci in branje knjige … vmes nekaj za pod zob. Vreme ostaja sončno in toplo, le nekaj puhastih oblakov prepuščenih vetru začasno delno prekrije nebo. Na jugu je vreme malo slabše – v Akaroi dežuje.
Takšen dan se bo ponovil še jutri, nato pa ob štirih popoldan na letalo proti Dubaju.
Barve noči |
Nova Zelandija – kaj lahko rečem?
V ponudbi je za vsakega nekaj:- za tiste, ki radi ponočujejo in se zabavajo v mestih
- za tiste, ki ljubijo adrenalinske aktivnosti
- za tiste, ki imajo radi mir in naravo
- ter za takšne, kot sem jaz – zmerna kombinacija vsega in ki uživajo v življenju
Nezainteresiranost |
Letalski prevoz do sem in znotraj države (Emirates, Air New Zealand) je odličen: ponudba, cene, organizacija, prijaznost …
Čeprav tukaj vozijo po napačni strani ceste – levi – se na to hitro navadiš. Celo na cestah imajo več-kje označeno, da se vozi po levi. Avtocest v evropskem pomenu ni (vsaj ne na južnem otoku), zato je premikanje od A do B nekoliko bolj dolgotrajno kot bi predvideval. Potrebno upoštevati pri načrtovanju potovanja – sploh če je na voljo manj časa. Gorivo je na koncu skoraj največji strošek – sploh če voziš bencinskega avtomatika :-) Cene goriva variirajo – bolj na neobljudenem delu si, višja je cena (primer zahodne obale). Gibanje po državi je možno na več načinov:
- Štopanje: cenovno najugodneje vendar ne moreš planirati naprej kje boš pristal. Pa še potem je potrebno iskati alternative prevoza naprej do posameznih znamenitosti. Ustavljajo tako turisti kot tudi domačini (le-ti vozijo po navadi krajše razdalje).- Avtobus: ponudnikov je kar nekaj, cenovno dokaj ugoden, obvezno zgodnje prebujanje, vendar te pripelje samo do določenih točk :-(
- Avto in avto-dom: najdražja varianta če si sam, vendar tudi najboljša, saj si neodvisen in imaš možnost potovati kam in kdaj se ti zaželi. Če je več potnikov se stroški porazdelijo.
Gibanje peska |
Za bivanje je odlično poskrbljeno. Hoteli, B&B, hostli, kampi … kar ti srce poželi. In to povsod kamor prideš. Sam sem največ koristil BBH hostle, ki so cenovno dokaj ugodni in tudi čisti. Ponekod celo ponujajo zastonj zajtrk ali kakšno posebnost (čokoladna torta s sladoledom, hmmm). Na vsaki info točki se dobi brošura s seznamom vseh teh hostlov po celi državi – lokacijo, telefonsko, oceno ter osnovnimi informacijami o ponudbi. Obstajajo seveda še drugi – YHA ali neodvisni … Kampi so cenovno skoraj na ravni hostlov, razen DOC-jevih, kjer plačaš dosti manj vendar ponujajo manj kar zadeva udobja in kar največ kar zadeva narave. Vsakemu svoje.
Barve morja |
Pridobivanje informacij je mačji kašelj. Skoraj v vsaki vasi je najmanj »i-SITE« info točka ali pisarna. Pridobiš vse potrebne informacije o tem področju in tudi širše. Bivanje, hrana, aktivnosti … za vse je odlično poskrbljeno. Potem so tukaj še DOC centri – neke vrste oddelek za ohranjanje narave. Posredujejo ti vse informacije o naravnih parkih,aktivnostih v njih, njihovih kampih … skratka vse, če želiš v naravo.
Če povzamem: znajo tržiti kar imajo in to kar imajo tržijo po visokih cenah. Prijaznost, organizacija, ponudba so odlični – za vsakogar nekaj in nekaj za vse. Čudovita in raznolika pokrajina, prelepa mesta in naselja, prijazni ljudje – to je Nova Zelandija. Vsekakor vredna obiska. Pa ne manj kot mesec dni (še to je malo J). Vse kar je manj, lahko naredite kar od doma – s prstom po zemljevidu ali ogled slik na računalniku. Da ne bo bolela glava …
Pa lahko noč!
iiii tale slikica z kužkom in srčkom je pa res srčkana ne ve se katera bolj ! :-)
OdgovoriIzbrišičudovite slike !!