Pa sem se vrnil v civilizacijo!
Ponedeljek, 5.3.2012. Ne prezgodnje bujenje motivira za odhod naprej. Danes gremo z avtobusom – redna linija - proti Čilenskemu mestu Puerto Natales. Po krajšem sprehodu do avtobusne postaje in nekaj minutnem čakanju se odpravimo na pot. Pokrajina je hribovita (zaenkrat bolj griči), brez dreves – pampa se nadaljuje. prevoz potek v pogovorih, ogledovanju pokrajine in spanju… po nekaj več kot treh urah smo na meji. Najprej Argentinska stran: vsi iz busa za kontrolo nato pasošev, kar traja skoraj pol ure. Nato Čilenska stran: ponovno vsi iz busa, izpolniti vstopne obrazce, kontrola pasoša in rentgen prtljage … nadaljnjih 30min.
|
Idilična ulica |
|
Vetrovna Patagonija |
Po slabi uri vožnje prispemo v Puerto Natales. Pričaka nas oblačno vreme in veter – dobrodošli v Patagoniji! Majhno obmorsko mestece s kar nekaj hostli, outdoor trgovinami, bari in restavracijami je idealno izhodišče za pohodnike v hribe. Namestimo se v hostlu … no, to je skoraj že hotel, nato pa do bankomata za denar – boljše je dvigovati ali plačevati v dolarjih – v trgovino po hrano za naslednjih 5 dni in krajši sprehod po mestu. Skupna večerja in zaslužen počitek.
Pa lahko noč!
|
Udobje po Čilensko |
|
Varnost? |
Torek, 6.3.2012. Ponoči je deževalo. Močno deževalo. Ne preveč dobri obeti za prvi dan trekinga. Vsaj spali smo dobro. Zjutraj še vedno dežuje, zato smo nahrbtnike in stvari spakirali v dvojne vrečke, ter namestili še zunanjo zaščito. Dobro je, da lahko nekaj »odvečnega« materiala pustimo tukaj v hostlu – predvsem večerne obleke J - in tako zmanjšamo težo, je pa zraven še hrana za 5 dni … Toda ta bo postopoma pošla.
Avtobus takoj pripelje, poberemo še nekaj drugih potnikov po ostalih hostlih, nato pa na dvourno pot proti današnjemu izhodišču Laguna Amarga. Pokrajina ostaja nespremenjena – hribovita in brez dreves. Pampa pač. Stekla na moji strani se dokaj hitro umažejo, saj vozimo po mokrem makedamu. Vsaj deževat je nehalo. Ko prispemo nam ranger poda »pravila igre« v parku – posebej poudarijo, da ne smemo kuriti ognja. To je bil vzrok za velik požar pred dvema mesecema.
|
Panorama |
|
Pot v divjini |
Nahrbtnike na rame in na pot. Sonce se počasi kaže izza oblakov in že zgleda, kot da nam bo vroče, ko se naenkrat pojavi – patagonski veter. Močni, nepričakovani sunki hladnega vetra. Tako nepričakovano kot se pojavi, tudi izgine. Ko ni vetra pripeka sonce. Sedaj pa bodi pameten glede obleke. Tako je ves čas hoje do koče, kamor prispemo po treh urah hoje – Campamento Chileno. Leži ob deročem potoku v dolini, med drevesi. Lepo urejena koča z 32-timi ležišči. Nastane zmeda: koliko ležišč je kje prostih, kdo je kje … nihče točno ne ve. Nekje se namestimo, potem pa proti razgledni točki Base de las Torres. Tik pod stolpi. Pot nas vodi po idilični dolini ob potoku navzgor. Oblaki, občasne kaplje in močan veter nas ne ustavijo. Zadnjih 200 višinskih metrov gre strmo navzgor po melišču. Nato pa se ob prehodu čez prelomnico odpre čudovit razgled na Torrese! Ledeniško jezerce, strme stene in nad njimi kraljujejo trije veličastni stolpi. Veter nam za trenutek razpiha oblake in večerno sonce obsije skalnate velikane. Mogočno in magično! Če ne bi bilo vetra, bi bilo mogoče še boljše … ampak saj ne moreš imeti vsega. Dve in pol urni vzpon se je vsekakor splačal. Povratek traja še dve uri. Tuš in čakanje na večerjo. Fižolova juha, govedina s pire krompirjem in odličen desert – kuhar je imel dober dan. Sonce, veter, zrak, hoja in dobra večerja – idealna kombinacija za dober spanec.
Lahko noč!
|
Torresi v mojih rokah |
|
Počitek v zavetju |
Sreda, 7.3.2012. Zbudimo se ob sedmih. Spal sem dobro, le dvakrat sem se zbudil, ker sem skoraj. padel iz postelje. Žimnica je namreč nekoliko nagnjena v eno stran in v spalki še bolj drsiš proti robu. Pristanek sicer ne bi bil pretrd, ker bi padel na nahrbtnike. Pa vendar je preventiva boljša od kurative J Celo noč je močno pihalo in tako se nadaljuje tudi zjutraj. Zajtrk je ječmen in oreščki v čokoladnem mleku, nato pečena jajca in popečen toast ter sok oranž. Dobro.
V popolni bojni opremi – gore tex vetrovka, nekaj hrane, voda in v nahrbtniku še vetrne hlače – se odpravimo proti Valle del Silencio (Dolini Tišine). Prvi del poti je enak kot včeraj, vendar namesto da zavijemo levo proti melišču do Torresov, gremo naravnost. Skoraj celo pot smo v gozdu, kjer nam drevesa nudijo zaščito pred še vedno izredno močnim vetrom. Pot gre več ali manj ob potoku. Ves čas nas tako spremlja uigrana simfonija mogočnega dueta: bučno grmenje vode, ki si utira pot med tisočletnimi skalami ter ubrano šelestenje vetra v listih dreves. Za Campamento Japones (Japonskim kampom), ki je izhodišče za plezalce in ni bilo nikogar, zavijemo navzgor proti dolini tišine. Ko zapustimo gozdno zavetje občutimo moč vetra, ki prihaja v sunkih ter nosi vodne kapljice in pesek.
|
Na poti v dolino Tišine |
|
Homogena skupina |
|
Vstop v dolino Tišine |
Zakaj »dolina tišine«? Ne zato, ker je tiho in ne slišiš vode ali ptic. Temveč zato, ker zaradi močnega in glasnega vetra ne slišiš ostalih v skupini ko se pogovarjajo. Po treh urah in pol pridemo do točke, kjer moramo zaradi premočnega vetra obrniti in se podrediti naravi. Luki – vodiču – celo sunek vetra odnese nahrbtnik po melišču navzdol. Kosilo imamo v Japonskem kampu in uživamo ob potoku na soncu. Prelepo. Danes smo bili nekaj manj kot osem ur na poti – efektivne hoje nekoliko manj. Po vrnitvi tuš in čakanje na večerjo. Spoznam Američanko Olivio, ki študira v Buenos Airesu in je tukaj na nekajdnevnem oddihu, ker so počitnice. Tarok, pogovori, pisanje, pregledovanje slik, pogovori – vsak svoje. Ponovno obilna in dobra večerja – upam, da se ne bomo preveč zredili.
Lahko noč!
Četrtek, 8.3.2012. Ob petih se prebudim, ker »sostanovalci« iz sobe zapustijo hostl, vendar kar hitro nazaj zaspim. Danes ponoči ni pihalo. Pričaka nas jasno in sončno jutro vendar dokaj sveže jutro. Upam, da bo veljal pregovor: po jutru se dan pozna. Po zajtrku spakiramo in se odpravimo na pot proti koči Los Cuernos. Dokaj hitro se prične slačenje, saj je sončen in vroč dan brez sapice vetra. Kakšna razlika do včeraj, ko nas je skoraj odneslo.
|
Prvi sončni žarki na Torresih |
Pot poteka malo gor, malo dol – nobenih presežkov. Sonce neusmiljeno pripeka, še vedno pa ni sapice vetra. Spremlja nas čudovita pokrajina: hribi, jezera, v ozadju pa visoki vrhovi Andov, pokriti s snegom in ledom.
Večkrat se ustavimo, da uživamo v lepotah narave in razgledih … pa da se malce spočijemo. Vmes je tudi pavza za kosilo: tuna in kruh. Tik zatem se spustimo do koče. »Sprehod« je trajal skoraj pet ur, prehodili pa smo nekaj manj kot 13km. Prispemo sredi popoldneva, zato imamo kar nekaj časa. Sprehodim se do obale – kot na morju: kamnita plaža, voda in sonce – le da sem na jugu Andov. Do kolen v vodo – brrrr je mrzla. Počasi kapljajo tudi ostali člani odprave. Najbolj pogumen je Tine – vse dol in v vodo. Celo nekoliko zaplava. Tudi ostali probajo ali je voda še vedno mokra, ampak bolj tako kot jaz.
|
Idila na obali |
Sonce prijetno greje, sproščen pogovor, nato pa foto-sešn: Valentina na skali v vodi. Pa ne v bikiniju – na žalost. Poza gor, poza dol … nekaj slik uspe.
|
Olivia in Alana |
Čez čas se odpravimo nazaj, saj moram pod tuš. Srečam Olivio – tudi ona je tukaj v kampu. Danes je zadnjo noč tukaj v parku, saj se jutri vrača v Buenos Aires. Končno večerja, po večerji pa še pogovor z Olivijo in njeno prijateljico ob čaju in kavi. Dogovorimo se, da me zjutraj zbudi in skupaj pričakava sončni vzhod. Bomo videli… Sedaj pa spat.
Lahko noč!
Petek, 9.3.2012. Ponoči se večkrat zbudim, ker je vroče v sobi. Zunaj pa dežuje. In to močno. Zdi se mi, da sem komaj zaspal, ko me zbudi Olivia. Čas je za sončni vzhod. Zunaj je oblačno in dokaj sveže, je pa vsaj deževati nehalo. Sprehodiva se do obale in čakava ter upava, da se bodo oblaki razpršili. Ker se do sedmih ni nič spremenilo, odideva saj bo kmalu zajtrk, potem pa mi odidemo. Posloviva se, mi pa proti Valle Francaise (Francoski dolini). Pot vodi ob obali jezera, prečkamo izredno lepo plažo in se počasi dvigujemo. Dan je izredno lep in sončen, nič ne piha. Pri campamento Italiano (Italijanskem kampu) zavijemo desno v dolino. Naslednji cilj je campamento Britanico (Britanski kamp). Zanimivo kako so stvari tukaj poimenovane po evropskih državah in osebah. Očitno so bili prvi tukaj, ko se je raziskovalo.
|
Pot do Francoske doline |
Pot vodi navzgor skozi gozd in ob deročem potoku (ali pa že mogoče reki?). razkrivajo se čudoviti razgledi na pokrajino: sedaj ledenik, ki sega globoko navzdol čez skale in se vsake toliko sproži kakšen plaz; sedaj vertikalne dvobarvne stene, ki se dvigujejo v nebo kot ogromni dimniki in kažejo vso lepoto in moč narave; sedaj mogočen potok, ki si utira pot med skalami in kateremu se klanjajo drevesa oblečena že skoraj v jesenske barve. Prečudovito!
|
Mistično |
Nekoliko višje nad kampom je razgledna točka – skala, ki gleda iz gozda in ponuja razgled nad celotno dolino. To je to! Polna je ljudi, vendar vseeno najdemo prostor. V čudovitem sončnem dnevu ponuja 3600 razgled nad dolino. Vrh imenovan »trdnjava« (mogoče zato, ker šeni osvojen?) s svojimi 2.700 m mogočno kraljuje nad enim delom doline. Pod njim je sedlo, ki povezuje to dolino z dolino »tišine« kjer smo bili dva dni nazaj. Na drugi strani doline je vrh »principal« s svojimi 3.600 m višine, vmes pa še nekaj njih, ki dopolnjujejo kuliso. Fenomenalno! Imamo srečo, da so vsi vidni. Po navadi so nekateri vrhovi zaviti v meglo ali oblake.
Med spustom me povišajo v »oficirja za zveze« ker navezujem stike z drugimi popotniki – predvsem z ženskami. Počasi se vračamo. Utrujenost prevzema naša telesa in tudi duha. Vidno je pri vseh – korak postaja težji, koncentracija popušča, nevarnost poškodb se povečuje. Hodili smo več kot 9 ur, od tega več kot 7 ur čiste hoje! Končno prispemo, vsi vidno utrujeni. Tuš, večerja, kartanje in pogovor. Potem pa spat.
Lahko noč!
|
Počitek |
Sobota, 10.3.2012
Danes smo doooolgo spali. Se vidi, da je včerajšnji dan bil naporen. Jutro je ponovno sveže ampak jasno. Lep dan se obeta. Naš zadnji v tem parku. Odpravimo se proti koči Paine Grande ob jezeru Peoe. Pot do Italijanskega kampa že poznamo od včeraj, od tukaj pa se odcepimo levo proti jezeru. Čez čas se pokrajina spremeni. Stopimo namreč na področje, ki je pred dvema mesecema gorelo. Vse je črno, požgano in še vedno je v zraku vonj po pepelu. Kot da bi bilo včeraj. Kamor seže oko, vse enako … kilometri in kilometri požganega. Več kot 40 km2 … moja ocena. Mogoče še celo več. Kakšna škoda je nastala zaradi nepazljivosti enega samega popotnika, ki je malomarno ravnal z ognjem. Zaradi tega dane sna vsakem koraku opozarjajo na pazljivo rabo ognja.
|
Požgana pokrajina |
Po nekaj manj kot petih urah hoje prispemo do koče Paine Grande. Dve člana se odločita, da bosta šla naprej do 5km oddaljene razgledne točke na ledenik Grey. Ker je pot dokaj dolga, pokrajina pa zaradi požara dokaj monotona, ostali ostanemo tukaj in počivamo. Do prihoda katamarana, s katerim se bomo vrnili do avtobusa, je še kar nekaj časa, zato zavijem na pomol ob jezeru in za kakšno uro zadremam na soncu. Pridružijo se mi še štirje člani odprave. S katamaranom preko jezera, na avtobus in za dve uri dremanja – toliko potrebujemo do Puerto Natalesa. Tuš, perilo nesem v pralnico in na pijačo – da spoznamo člane druge odprave, ki so ravno prispeli. Gasilci… Sedaj pa spat.
Lahko noč!
|
Osamljen opazovalec |
Nedelja, 11.3.2012. Ponovno dokaj dolgo spimo, saj imamo prevoz nazaj v Argentino komaj popoldan. Danes je bilo lepo spati, saj je celo noč malo deževalo. Takšno vreme se nadaljuje tudi podnevi – dež. Kljub nedelji dobimo oprano perilo. Z dekleti se odpravimo pogledat razstavo slik, ki jo organizira Američanka, ki je poročena s Čilencem in živi tukaj. O življenju, naravi in živalih v Patagoniji. Izredno lepo. Njene motive (slike) uporabljajo tudi na razglednicah.
Posedamo v kafičih, beremo, se pogovarjamo in surfamo po internetu, pijemo čaj in kavo … kot se za takšno potovanje spodobi J Ob treh je čas za kosilo, vendar je težko najti kakšno odprto restavracijo, ki ni zasedena. Pa še te so odprte samo do 15.30. Na hitro še na čaj in potem že na bus proti El Calafateu v Argentini. Štiri ure nas čakajo … vreme je še vedno oblačno in dežuje. Ne zavidam skupini, ki je komaj danes odšla na treking. Kolikor smo mi imeli lepo vreme, toliko imajo oni sedaj dežja …
|
Nočni postanek |
Dejansko je vožnja trajala kar več kot ŠEST ur – zaradi močnega dežja. Prispeli okoli polnoči, vsi utrujeni. Meni je uspelo nekaj malega spati … Tuš in spat. Jutri se zgodaj zbudimo.
Pa lahko noč!
|
Patagonska zastava |